Fotografia

             Projekt Laboratorium Przyszłości rozwijał kreatywność uczniów i pozwolił na wykorzystanie nowych technologii.

 

Zajęcia w ostatnim miesiącu koncentrowały się na fotografii i jej właściwościach, historii oraz możliwościach kształtowania obrazu. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami fotografii i filmu poprzez podróż do wnętrza aparatu fotograficznego, dowiedziały się, jak powstaje obraz i jak wygląda aparat od środka oraz czym jeszcze można robić zdjęcia? Uczniowie poznawali proces przygotowania i tworzenia sesji fotograficznej, oswoili się również z pojęciami z zakresu języka i form wizualnych takich jak: kompozycja, barwa, kontrast, głębia (plan, perspektywa, przestrzeń), światło czy ekspresja.

           Podczas zajęć z fotografowania dowiedzieli się, jak ważny jest odpowiedni wybór czasu naświetlania, właściwej przesłony czy ustawienie światłoczułości w aparacie (tzw. ISO), by otrzymać idealne zdjęcie oraz dlaczego warto dobrze dobrać kontrast. Zajęcia praktyczne w plenerze pozwoliły uczniom wykorzystać swoją wiedzę i zaowocowały dużą ilością fotografii. Głównym celem było zrobienie zdjęć portretowych, krajobrazu czy martwej natury. Pomysłów na ciekawe wykorzystanie przestrzeni nie brakowało i wszyscy chętnie zabrali się do działania. Wkrótce powstało mnóstwo wspaniałych zdjęć o różnorodnej tematyce. Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie dzielili się efektami swojej pracy.

         Uczniowie podnosili swoje umiejętności w zakresie obsługi kamery. Podczas zajęć mieli okazję poznać podstawowe zasady pracy z kamerą, a także ćwiczyć ujęcia dojazdu oraz odjazdu kamery, podążania za obiektem. Dzieci zostały wprowadzone w tajniki pracy ze statywem, co pozwoliło uczniom na jeszcze większą swobodę i stabilność podczas kręcenia film.

             Uczestnictwo w zajęciach rozwijających kreatywność z pewnością przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w różnych dziedzinach. Uczniowie klas 4, 6 i 7 zyskali nie tylko praktyczną wiedzę i umiejętności, ale także zachętę do dalszego rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają szansę na rozwijanie swoich zdolności i zainteresowań, co może przynieść im wiele korzyści w przyszłości.