Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 2021

Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno
Każde dziecko dziś woła
To polski dom polska szkoła”

Łukasz Tartas

            11 listopada 1918 roku w Warszawie Rada Regencyjna (organ władzy w Królestwie Polskim) przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Był to kolejny krok, ale nie pierwszy, do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to zbiegło się z podpisaniem aktu kapitulacji Cesarstwa Niemieckiego w Campiegne (Francja), czyli zakończeniem I wojny światowej. Dlatego też 11 listopada wszyscy Polacy w kraju, ale również za granicą, obchodzą Narodowe Święto Niepodległości.

            Tradycyjnie w szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie z klas 6 i 7 recytowali utwory o tematyce patriotycznej. Natomiast swój talent muzyczny pokazali czwartoklasiści, którzy wykonali piosenki żołnierskie nawiązujące do obchodzonego święta. Na finał zaprezentowali się drugoklasiści, śpiewając piosenkę „Co to jest niepodległość?”. Było to naprawdę piękne i wzruszające wykonanie.

            Społeczność szkolna wzięła także udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła dla hymnu”. O godz. 11.11 dzieci i młodzież w strojach galowych i z kotylionami przypiętymi do mundurków odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Był to piękny dzień, w którym każdy mógł poczuć się częścią kraju nad Wisłą.