Aktualności

Międzynarodowe Święto Strażaków

        4 maja to Międzynarodowe Święto Strażaków, czyli Dzień Strażaka, który w Polsce jako święto zawodowe obchodzony jest od 2003 roku. Uroczystość celebruje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Czwarty dzień maja jest datą nieprzypadkową, bo wypada w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, który jest patronem strażaków. Każdego roku podczas oficjalnych, państwowych uroczystości najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymują nagrody, odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.     

           W roku 2020 z uwagi na trwający w kraju stan epidemii będą to niezwykłe obchody, ponieważ bez uroczystości w większym gronie strażaków. Przez ostanie dwa miesiące –– codzienna praca strażaków wygląda nieco inaczej niż do tej pory, głównie z powodu większych środków ostrożności przy niesieniu pomocy obywatelom i wspieraniu innych służb w walce z koronawirusem. Ponadto muszą zmagać się z panującą suszą oraz walczą z płonącymi lasami, łąkami i parkami, dlatego składamy im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, wyrażając tym samym wielki szacunek za trudną i niebezpieczną pracę.

             Jednak Dzień Strażaka jest nie tylko okazją do podziękowań. Przy okazji tego święta warto wspomnieć o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym postępowaniem z ogniem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, będącym niemal plagą o tej porze roku, jest wypalanie suchych traw na łąkach i nieużytkach. Wskutek pożarów giną setki zwierząt, niszczone są ich siedliska, nory i gniazda, w których często znajdują się jaja lub bezbronne młode. Pamiętajmy, że pogorzelisko nie nadaje się do zamieszkania i zwierzęta, którym uda się przeżyć pożar tracą swój dom.