Aktualności

Błękitna planeta – Ziemia - planeta życia

Ziemia jest trzecią z kolei, licząc od Słońca planetą skalistą. Jedyną, na której płyną wody, żyją rośliny i inne organizmy. Porusza się po swojej orbicie wokół Słońca w Układzie Słonecznym. Trudno w to uwierzyć, ale „gdyby Ziemia była wielkości ziarnka soli, to Układ Słoneczny miałby średnicę stadionu”! (zaczerpnięto ze strony http://dydaktyka. fizyka.umk.pl/Astronomia/Uklad_Sloneczny).

Na tym maleńkim ciele niebieskim bujnie rozwija się życie, zwłaszcza tam, gdzie człowiek ma ograniczony dostęp. Dlaczego? Każde stworzenie dąży do poprawy swojego bytu, a tym bardziej inteligentne – Homo sapiens (człowiek rozumny). Dzięki zdolnościom ludzkiego umysłu szybko rozwijają się różne technologie. Niestety, tempo i skutki postępu przynoszą dramatyczne rezultaty dla istnienia błękitnej planety: wymieranie organizmów, ocieplenie klimatu, smog, topnienie lodowców, dewastacja środowiska, zanieczyszczenia gleby i wód, brak wody…

Ekolodzy i organizacje zajmujące się ochroną środowiska poszukują różnych sposobów, by ratować Ziemię od konsekwencji złego postępowania człowieka względem przyrody. Najlepiej jednak jest zapobiegać niż szukać potem pomocy, dlatego edukację związaną z ochroną środowiska zaczynamy od najmłodszych lat. Uczymy dzieci dbać o nasze otoczenie, segregować odpady, racjonalnie korzystać z energii i wody, dokarmiać zwierzęta w razie potrzeby … W czasie nauki, również tej zdalnej, nauczyciele poruszają zagadnienia o życiu na naszej planecie. Pamiętając o 22 kwietnia – Dniu Ziemi, dzieci wykonały doświadczenia, dzięki którym dowiedziały się, czego potrzebują rośliny do życia. Kontynuują zbiórkę zużytych baterii wobec czego zaprojektowały i wykonały wraz z rodzicami „pożeracza baterii”. W formie plakatów nakłaniały do ochrony życia na Ziemi i sławiły jej piękno.

Dzięki wspólnym zajęciom dzieci i rodziców, jedni i drudzy nie tylko ciekawie spędzają czas, ale też uczą się od siebie. To ważne byśmy troskę o dobry los naszej planety zaczęli w najbliższym otoczeniu – w swoim domu.