Aktualności

Stacja Warszawa

Jak przygoda, to
Tylko w Warszawie, Warszawie,
Jak Warszawa, to
W maju, gdy kwitną bzy.”

Ludwik Starski

Według słów Ludwika Starskiego Warszawa bywa najpiękniejsza w maju. Jednak szóstoklasiści postanowili sprawdzić, jak stolica Polski wygląda w czerwcu, wybierając sobie właśnie ją za cel wycieczki.

Uczniowie wraz z nauczycielkami Paniami: Klaudią Posacką i Katarzyną Zombecką zaczęli zwiedzanie od wizyty w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Byli pod dużym wrażeniem sali posiedzeń, na której co dwa tygodnie obradują posłowie. Mieli okazję usiąść w galerii przeznaczonej dla prasy i gości oraz wysłuchać historii polskiego parlamentaryzmu. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Słychać było też: „Widziałem to w telewizji!”.

Następnie autobusem miejskim udali się na Stare Miasto, gdzie spacerowali wzdłuż ulic: Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Zobaczyli Pałac Prezydencki i Kolumnę Zygmunta. Niedaleko Zamku Królewskiego zjedli smaczny obiad i kupili pamiątki.

Potem odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie wykonywali eksperymenty, poznawali prawa fizyki i chemii. W końcu nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą do poznania i wiedzy.

Ostatnim punktem wyprawy były ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i spacer po kampusie. W przyszłości dla niektórych może być to miejsce, w którym będą się uczyć. Dlatego warto było zobaczyć, jak wygląda jeden z najlepszych uniwersytetów w kraju.

Jeszcze tylko słodkie co nieco w postaci włoskich lodów lub mrożonej czekolady i trzeba było ruszać w drogę powrotną. W pociągu uczniowie rozmawiali i planowali już następną wycieczkę do Wrocławia lub Poznania.

Wyjazd miał także inne zalety. Dzieci samodzielnie kupiły bilety miejskie, sprawdzały rozkłady jazdy, zamówiły jedzenie, nauczyły się, jak jeździć metrem i zachowywać się na ruchomych schodach. Dodatkowo były razem i rozmawiały, a nie spędzały czas przed komputerem.