Aktualności

Boże Narodzenie - historia i zwyczaje świąteczne

         Konkurs został zorganizowany w okresie przedświątecznym, kiedy uczniowie żyją już atmosferą świąt. Celem było uświadomienie dzieciom, że wzmożona przedświąteczna bieganina, gorączkowe przygotowania i szaleństwo zakupów - to zaledwie niewielka część świątecznego rytuału. Uczestnicząc w wigilijnej kolacji podawanej w rodzinnym gronie, kultywują polską tradycję i zwyczaje.

Konkurs przeprowadzony przez nauczycielkę języka polskiego Iwonę Woronko, miał formę pisemną. Czas na udzielenie odpowiedzi to 30 minut, pozostałe 15 przeznaczone było na omówienie tych pytań, które zaskoczyły lub sprawiły jakąś trudność uczniom.
       Okazało się, że najwięcej problemów sprawiło pytanie o pogańskie święto, które zostało zastąpione przez Boże Narodzenie. Tylko jedna osoba odpowiedziała, że chodzi o święto przesilenia zimowego, czyli święto ku czci boga słońca. Dużo inwencji wykazali uczniowie w opisywaniu wróżb związanych z wigilią, niektórzy znali tylko wróżby andrzejkowe.  
       Większość znała wróżbę ze źdźbłem siana wyciąganym spod obrusa oraz z łuskami karpia, które noszone w portfelu zapewniają pomyślność i pieniądze. Ale niewiele osób słyszało o takich wróżbach jak: liczenie żerdzi w płocie, których parzysta liczba oznacza szczęście albo o migdale znalezionym w kutii.
       Podsumowanie i omówienie pytań miało na celu poszerzenie wiedzy o zwyczajach świątecznych u uczniów mniej świadomych oraz uporządkowanie wiedzy u tych, którzy dobrze znają te zwyczaje. Łącznie w eliminacjach konkursu udział wzięło 17 uczniów z klas IV - VII. Spośród nich wyłoniono tych, którzy uzyskali największą ilość punktów.

       Najlepsza w zmaganiach konkursowych okazała się uczennica z klasy VI Małgorzata Cyglicka, II miejsce zajęła Martyna Igielska z klasy VII, a trzecia na podium była Zuzanna Chojnacka z klasy VI. Laureatom wręczono nagrody książkowe tematyką związane
z tradycjami Bożego Narodzenia oraz dyplomy pamiątkowe.