Aktualności

Wycieczka do Biskupina

W ramach projektu „Szlakiem Natury i Historii” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenia „Przystań” w Iławie dzieci ze szkoły w Babiętach Wielkich uczestniczyły w niezwykłej lekcji historii, która miała miejsce w Biskupinie podczas Festynu Archeologicznego.

 

 Wystawy, warsztaty, konkursy, pokazy i przede wszystkim niezwykle interesujące widowiska teatralne naprawdę mogły zauroczyć. Do najciekawszych należały: pokaz mody wczesnośredniowiecznej; koronacja Bolesława Chrobrego; demony, czyli duchy, duszki, dobre i złe moce świata słowiańszczyzny; zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego; postrzyżyny; dziady czy też pogrzeb. Widowiska dostarczające tak ogromnych emocji zostaną zapamiętane na długo, tym bardziej, że natura również dopisała swój scenariusz i obrzędowi palenia na stosie towarzyszyły tak potężne wyładowania atmosferyczne, że niejednemu uczestnikowi obrzędu skóra ścierpła na grzbiecie.

A poza tym wróciliśmy bogatsi o kilkunastu wczesnośredniowiecznych rycerzy, którzy już w Biskupinie próbowali swoich sił w „koleżeńskich turniejach”. ,