Aktualności

Święto Szkoły 2023

„Szkoła jest naszym paszportem na przyszłość, ponieważ jutro należy do tych, którzy przygotowują się do stawienia temu czoła.”
Malcom X

 

 

W miniony  piątek nasza szkoła świętowała 67 rocznicę istnienia oraz 17 rocznicę nadania jej imienia „Ziemi Suskiej” i prawa posiadania sztandaru. W zaprzeczeniu do słów Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co  posiadacie” młode pokolenia kształcące się w babięckiej placówce odkrywają uroki regionu oraz uczą się patriotyzmu do ojczyzny, zwłaszcza tej małej, jaką dla szkolnej społeczności jest gmina Susz.

Pani Dyrektor Grażyna Taborek z ogromną satysfakcją powitała licznych gości:

Pana Krzysztofa Pietrzykowskiego - Burmistrza Susza,

Pana Marka Polańskiego - Wicestarostę Iławskiego,

Pana Mariana Goldera - Członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Iławie,

Panią Joannę Soboczyńską - Komendanta Komisariatu Policji w Suszu,

Panią Katarzynę Dworacką – Dyrektora Przedszkola w Suszu,

Panią Annę Salamonik  - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Piotrkowie,

Panią Monikę Dalkiewicz - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubnowych,

Panią Ewę Górną  - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieńcu,

Panią Monikę Sadowską – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Jawtach Wielkich,

Panią Wiolettę Ryszkę - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Suszu;

Strażaków:

Pana Marka Pucińskiego - Prezesa Zarządu Miejsko - Gminnego OSP RP w Suszu z żoną Zofią,  

Pana Tomasza Biazika - Prezesa OSP Jakubowo Kisielickie,

Pana Krzysztofa Maksimika - Naczelnika OSP Jakubowo Kisielickie;

Honorowych Przyjaciół szkoły, którzy wpisali się w jej historię złotymi zgłoskami:  

Panią Mariolę Mądzelewską,

Panią Elżbietę Maśkiewicz,

Pana Bogdana Jankowskiego;  

Darczyńców:

Pana Adriana Laskowskiego - Przedstawiciela Zarządu Polskiej Grupy Biogazowej

w Warszawie,

Pana Piotra Jeromina - AGRO ARTIM w  Mławie,

Pana Krzysztofa Bączka - właściciela „AMEX-BĄCZEK” w Falknowie,

Pana Andrzeja Nojmana - Dyrektora d/s Handlowych „IPB”,

Pana Zenona Grabowieckiego - właściciela Firmy Wielobranżowej „KLEKS” w Iławie,

Panią Bożenę Drypę -  Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Suszu,

Pana Bogumiła Sobotkę - Nadleśniczego Nadleśnictwa Susz,

Panią  Agatę Lisowską - właścicielkę Gospodarstwa Rolnego w Babiętach Wielkich,

Państwa Anitę i  Krzysztofa Michałkiewiczów  - właścicieli Firmy Usługowo – Budowlanej i Sklepu w Redakach,

Panią Wiesławę Lipkę -  właścicielkę Sklepu w Babiętach Wielkich,    

Panią Annę Dworaczek - właścicielkę sadu w Redakach,

Panią Martynę Grzelak  - właścicielkę Sklepu w Redakach;      

oraz

Przewodniczącą Rady Rodziców - Panią Katarzynę Serokę, rodziców, byłych i obecnych pracowników szkoły i uczniów.

Uroczystość była doskonałą okazją do przedstawienia mocnych stron szkoły, wśród których znalazły się wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty, a także sukcesy w różnorodnych konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych.

 Ogromnym osiągnięciem  placówki jest certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu”  Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Nasza placówka otrzymała go jako jedna z 20 szkół w województwie, biorąc udział w prestiżowym konkursie, którego celem było podejmowanie działań w szkole i poza nią na rzecz kształcenia uczniów w poczuciu miłości Ojczyzny.

            W szkole realizowanych jest wiele projektów - aktywizują one społeczność lokalną, wzbogacają bazę szkoły i podnoszą poziom edukacji poprzez niekonwencjonalne nauczanie metodą warsztatów, wycieczek, konkursów. 

W ramach programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. „Działaj Lokalnie” we współpracy z radą rodziców i OSP Babięty Wielkie, przy wydatnej pomocy Zarządu Powiatu Iławskiego zostało wykonane lapidarium oraz „Akademia pod Chmurką” -  miejsce do edukacji i rekreacji, w którym znajdują się gry edukacyjne, hotel dla owadów i budki dla ptaków, ścieżka zmysłów, dendrofon i fotościanka.  

W wyniku realizacji kolejnych  projektów w ramach „Działaj Lokalnie” utworzone zostało mini miasteczko rowerowe.

Realizacja projektu pod nazwą „Aktywnie na świeżym powietrzu”, zaowocowała dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego
w konkursie pod nazwą „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” w postaci kreatywnej strefy gier podwórkowych.

                Rokrocznie szkoła bierze udział w konkursie otwartym Burmistrza Susza na realizację zadań publicznych, dzięki czemu pozyskujemy dofinansowanie na organizację zajęć sportowych, nauki pływania lub atrakcyjnych wycieczek.

Pozyskiwane są również środki z rezerwy subwencji oświatowej. Dzięki temu powstało muzeum regionalne, gabinet pielęgniarki szkolnej, a ponadto  szkoła wzbogaciła się w szereg pomocy dydaktycznych, w tym mobilne dygestorium, które pozwala na bezpieczne wykonywanie doświadczeń chemicznych.

            Ogromnym atutem placówki jest bogata baza lokalowa i dydaktyczna.

Budynek szkoły jest wyremontowany, wymieniono dach, okna,  odnowiono elewację.  Pani Dyrektor podkreśliła, że remont większości pomieszczeń, wymiana schodów, drzwi i podłóg, odbudowa oranżerii,  budowa parkingu o powierzchni 400 m2, zakrzewienie terenu wokół szkoły,   zostały wykonane dzięki zaangażowaniu rodziców i hojności sponsorów, bez udziału środków budżetowych.

Dzięki mądrej polityce władz samorządowych uczniowie mają do dyspozycji halę sportową oraz wielofunkcyjne boisko.

Każda z  klas wyposażona jest w tablicę interaktywną lub rzutnik multimedialny. Szkoła też 65 calowym monitorem dotykowym. Oddziały przedszkolne są wyposażone w 55 calowe telewizory podłączone do sieci Internet z funkcją Ipla - jedną z największych baz multimediów w Polsce, co umożliwia dostęp do programów edukacyjnych. Ponadto  oddział przedszkolny 6-latków posiada 6 zestawów komputerowych podłączonych do Internetu. Posiadamy pracownię komputerową z  osiemnastoma  stanowiskami z licznymi urządzeniami peryferyjnymi, bibliotekę z  bogatym   księgozbiorem, nowoczesny gabinet logopedy wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie multimedialne,  wyposażoną w liczny sprzęt AGD kuchnię i jadalnię.

Dla najmłodszych stworzono  „Raj dla dzieci”, w którym znajdują się suchy basen, trampoliny i wspinaczki.

Szkoła nie ustaje w swoim rozwoju, co potwierdza wstępna promesa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dofinansowanie kwocie 150 000 zł z przeznaczeniem na wykonanie pionowej  izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicznych, odnowienie elewacji i remont podjazdu przy szkole.

Dzięki charyzmie Pani Dyrektor, jej ogromnemu zaangażowaniu i umiejętnościom menadżerskim szkoła rozkwitła na przestrzeni lat. Podczas swojego przemówienia Pani Grażyna Taborek podkreśliła, że tak wiele udało jej się dokonać w myśl powiedzenia „Razem możemy więcej”, dzięki wspólnej pracy nauczycieli i innych pracowników szkoły, przychylności władz samorządowych, hojności sponsorów i pomocy rodziców. Za to współtworzenie serdecznie wszystkim podziękowała, a za bezinteresowną pomoc Sponsorom i Przyjaciołom szkoły wręczyła pamiątkowe statuetki.

Szczególne wyrazy wdzięczności Pani Dyrektor skierowała do Pana Adriana Laskowskiego, Przedstawiciela Zarządu Polskiej Grupy Biogazowej w Warszawie, który  przekazał środki finansowe w wysokości 13 000 zł na zakup interaktywnej podłogi oraz do  Pani  Agaty Lisowskiej, która była wielkim pomocnikiem w sfinalizowaniu tej darowizny.

W drugiej części uroczystości goście przenieśli się do czasów prasłowiańskich i obejrzeli komedię o perypetiach Rozalii w wykonaniu uczniów, którzy jak zawodowi aktorzy wcielili się w swoje role, tańcząc, recytując i śpiewając, za co zostali uhonorowani gromkimi brawami.

Dodatkową atrakcją była możliwość prześledzenia transformacji szkoły na kartach kronik szkolnych i zdjęciach oraz spacer po obiekcie.  

Miło było celebrować tak uroczysty dzień w gronie przyjaciół!