Aktualności

Zakończenie ważnej inwestycji w SP Babięty

         Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym możliwe było sprawne zakończenie prac związanych z renowacją zadaszenia nad wejściem głównym do Szkoły Podstawowej w Babiętach Wielkich.

Budynek szkoły to dawny dwór wybudowany w latach 1901–1902. Obiekt od wielu lat pełni funkcję placówki oświatowej, zachowując jednocześnie swój historyczny charakter.
W ostatnim czasie stan techniczny ganku ulegał coraz większej degradacji, co wymagało szybkiego podjęcia prac remontowych. Zaangażowanie Burmistrza Susza Marcina Mądrego w odpowiedzi na starania Pani dyrektor Grażyny Taborek zaowocowały kompleksowym odnowieniem tej części budynku.

Zakres inwestycji, realizowanej w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, obejmował rozbiórkę starego poszycia dachowego, demontaż zużytej konstrukcji wsporczej oraz montaż nowych belek stropowych, ułożenie mat trzcinowych, deskowanie oraz wykonanie nowej elewacji.
Na realizację zadania Gmina Susz pozyskała dofinansowanie z Programu Polski Ład w wysokości 145 500 zł, a całkowita wartość inwestycji wyniosła 298 568,08 zł. Ze względu na zabytkowy charakter budynku wszystkie prace prowadzone były pod ścisłym nadzorem Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Delegatury w Elblągu, z zachowaniem historycznego wyglądu obiektu oraz dbałością o detale architektoniczne.

Przeprowadzona modernizacja wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa użytkowników szkoły, a także przywróciła estetykę jednemu z najbardziej charakterystycznych elementów dawnego dworu, będącego dziś ważną częścią historii i tożsamości lokalnej społeczności.