Andrzejki, czyli wieczór wróżb i zabaw

Dawniej andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są raczej z przymrużeniem oka.

Upamiętniając zwyczaj wróżb w wigilię imienin św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa.

Oddziały przedszkolne wraz z swoimi nauczycielkami wróżyły i bawiły się w swoich salach. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość – tą bliską, czyli na przykład co dostaną od św. Mikołaja oraz tą daleką, czyli kim będą w życiu dorosłym. Maluchy wrzucając monetę do miski z wodą, sprawdzały czy spełnią się ich marzenia. Oczywiście nie zabrakło tańca i słodkiego poczęstunku.

Klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami przepowiadały sobie przyszłość na hali sportowej. Było tradycyjne układanie butów jeden za drugim oraz przekłuwanie karty
w kształcie serca, które dało możliwość poznania imienia swojego wybranka lub wybranki. Dzieci zadowolone z wyników guseł ruszyły tańczyć. Hitem okazały się ponadczasowe kaczuchy.

Najstarsza część braci uczniowskiej imprezę andrzejkową zorganizowała po lekcjach. Wybrane na ten dzień wróżki i wróżbici przygotowali ciekawe przepowiednie typu kim będę w przyszłości, znaczenie imienia i kolorów, filiżanki, rzut kostką. „Szkolni kabalarze” do wspólnej zabawy zaprosili młodzież i grono pedagogiczne. Po wróżbach przyszedł czas na szalone pląsy na parkiecie w rytm współczesnych przebojów.

Cała społeczność szkolna z humorem przyjęła czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby. Przecież, jak mówi przysłowie: „W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc” i nikt nie wie, która z przepowiedni może się sprawdzić.

To był świetny dzień przepełniony dobrym humorem, doskonałą rozrywką i wspólną integracją uczniów naszej szkoły.