Zdrowo się odżywiamy i od dziecka o zdrowie dbamy!

We współczesnym świecie trudno oprzeć się pokusom żywieniowym, jakie proponują nam reklamy telewizyjne, kolorowe opakowania produktów w sklepach, pysznie wyglądające gotowe potrawy. Poza tym przy braku czasu najlepsze są szybko pęczniejące zupki z torebki czy gorący kubek.

Odżywiając się niesystematycznie i niezbyt zdrowo nie widzimy efektów dla naszego organizmu w perspektywie czasu. Na szczęście podstawa programowa pozwala kształcić zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat. W toku różnych zajęć z dziećmi dotyczących racjonalnego odżywiania okazuje się, że nadal duża grupa rodziców wysyła swoje pociechy do szkoły bez podstawowego posiłku dnia, czyli bez śniadania. Niektóre dzieci nie przynoszą także drugiego śniadania do szkoły.

Nauczyciele oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej wychodzą naprzeciw takim problemom współczesności i co rok organizują jeden dzień poświęcony głównie odżywianiu. Tym razem podczas zdrowego śniadania nie zabrakło pysznych kolorowych kanapek, sałatek, szaszłyków i innych samodzielnie wykonanych pyszności.

Uczniom klasy drugiej w przygotowaniu zdrowego śniadania pomogły mamy: Anna Szatkowska, Żaneta Drzewoszewska oraz Marzena Zgorzelska.

Pierwszoklasiści z kolei świetnie sami sobie radzili przyrządzając jajecznicę w dwóch odsłonach. Niesamowite emocje budziło rozbijanie jaj. Ileż wysiłku było potrzeba, aby zawartość skorupki trafiła do miseczki! Wszystkie dzieci świetnie się bawiły, ucząc się jednocześnie zasad przyrządzania posiłku, zachowania w kuchni i przy stole. Nawet sprzątanie po tych kuchennych rewolucjach było dla nich przyjemnością.  

Wiadomą sprawą jest, że nawet niejadki w towarzystwie innych dzieci z ochotą i smakiem spożywają samodzielnie przygotowane potrawy, których teoretycznie nie lubią. Takie sytuacje wciąż budzą zdziwienie rodziców. Zachęcamy, aby angażować dziecko w przygotowywanie posiłków. Wkład pracy dziecka, jego udział w zajęciach z rodzicem daje wiele pozytywnych efektów, nie tylko żywieniowych, ale też pozwala na wspólne spędzanie czasu i nawiązywanie lepszych relacji.