Czyste jeziora i rzeki 2018

Zakończyła się akcja Czyste jeziora i rzeki – wiosna 2018 pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Aż trudno uwierzyć, że jest kontynuowana już od dziewiętnastu lat! Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Wszyscy wygramy, gdy świat posprzątamy”.

Jak zawsze uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły, a także młodzież i dorośli.

Zanim jeszcze przyroda odsłoniła swe wiosenne oblicze zaczęły się przygotowania w różnych formach, zależnie od wieku: najmłodsi uczyli się dbać o przyrodę i segregować odpady; przeprowadzali eksperyment, by przekonać się, jakie śmieci „przepadają na zawsze” w ziemi, które potrzebują więcej czasu, aby zniknąć, a z jakimi nic się nie dzieje mimo upływu czasu. 

Starsi uczniowie podczas zajęć dyskutowali o degradacji środowiska, zgłębiali problem efektu cieplarnianego i poszukiwali rozwiązań, by je zminimalizować. Poza tym chętni wzięli udział w konkursie plastycznym „Ratujemy klimat” projektując znaczek pocztowy, inni włączyli się w przygotowanie zbiorowej pracy plastyczno – technicznej.  Będzie ona eksponowana

w Starostwie Powiatowym w Iławie.

Kulminacyjnym punktem tej akcji było oczywiście wielkie sprzątanie, które w tym roku zintegrowało młodzież i dorosłych. Objęto nim okolice szkoły i park w Babiętach oraz najczęściej odwiedzane miejsca w wioskach: place zabaw, pobocza dróg, przystanki autobusowe i place wiejskie.

Patrząc na ilość i jakość zebranych śmieci zadaliśmy sobie pytanie: „czy wszyscy wygramy, gdy świat posprzątamy?” i zdaliśmy sobie sprawę, że jeszcze dużo czasu upłynie,  nim nasze społeczeństwo odpowiedzialnie będzie postępować z każdym odpadem.