Historia szkoły
Babięty powstały w 1313 roku i były wsią folwarczną, toteż kolejni właściciele wsi najprawdopodobniej posiadali drewniane dwory. W 1870 roku na miejscu dzisiejszego budynku stał już dwór murowany, ale znacznie mniejszy. Być może był on wzniesiony przez ostródzkiego kupca Samulona, który w 1870 r. nabył babięcki majątek.
Obecny budynek zbudowany został w stylu eklektycznym z elementami neobaroku w latach 1901-1902 przez barona von Rosenberga i służył jako jego letnia rezydencja.
W sąsiedztwie dworu jeszcze w wieku XVIII został założony park, jako ogród towarzyszący istniejącej wtedy rezydencji. Jednakże już 1870 roku był znacznie większy i stanowi ł ¾ wielkości całego zespołu dworskiego. Był tłem i otoczeniem dla dworu.
Cały zespół dworski składał się z 3 części: zachodniej – park z 2 stawami, środkowej - park z dworem oraz wschodniej – dawne podwórze gospodarcze ze stawem i domem (dzisiejszy teren przed bramą wjazdową do szkoły).
Od 1935 r. mieściło się tu Niemieckie Arbeitsdienst (Biuro Pracy).
Po 1945 roku została zorganizowana Szkoła Rolnicza, która działała tylko dwa lata, następnie została przeniesiona do Kisielic, gdzie istnieje do dziś.
Opuszczony budynek starano się dostosować do potrzeb szkoły, ale z miernym skutkiem. Przez 6 miesięcy stał bez opieki. W mniejszych salach oraz na górze ulokowano ludność przesiedleńczą z terenów Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny.
Ze względu na powstanie w Redakach spółdzielni produkcyjnej, tam powstała Pełna Szkoła Podstawowa. W Babiętach zaś, w budynku przeznaczonym na szkołę zaczęła funkcjonować od 1951 r. roszarnia lnu. W 1955 r. w Babiętach również powstała spółdzielni produkcyjna, więc roszarnia zwolniła budynek dworu, przenosząc się do pomieszczeń spółdzielczych. Opuszczony przez nią i zdewastowany budynek w 1956 r. został wyremontowany i dostosowany do potrzeb szkoły.
Pierwszym kierownikiem i wieloletnim gospodarzem szkoły był Lucjan Zgorzelski. Podejmował on próby remontu obiektu, jednakże natrafiał na duże przeszkody – prace wykonywano niestarannie, jednakże w latach 1957 – 62 został naprawiony dach, otynkowano front budynku, teren ogrodzono. W tym też czasie zostały rozebrane piece, nieco później uruchomiono centralne ogrzewanie, podjęto się również remontu instalacji elektrycznej oraz przystosowano jedną salę na gabinet dentystyczny, pomalowano obiekt. Wtedy w szkole uczyło się 153 uczniów w 7 klasach.
W roku 1966/67 utworzono klasę ósmą.
Ze względu na przeprowadzoną reformę oświaty w 1974 r. szkoła w Babiętach stała się punktem filialnym Szkoły Zbiorczej w Suszu. W 6 klasach uczyło się wtedy 73 uczniów, zaś w 1975 r. klasy III - IV, V-VI miały lekcje łączone. W tymże roku w szkole zorganizowano klasę przedszkolną („0”).
W 1977r. dla szkoły zakończył się pewien ważny etap – Lucjan Zgorzelski po 21 latach pracy w Babiętach) odszedł na emeryturę. Jego miejsce zajął Kazimierz Kowalczyk, a po roku Zenobia Stefańska. W 1978 r. szkoła stała się trzyklasową, a dzieci zaczęły uczęszczać do szkół podstawowych w Gałdowie i w Suszu oraz Iławie. Taki stan utrzymał się do 1980/81 r.
We wrześniu 1981 r. szkoła znów odzyskała status ośmioklasowej. Dokonano kolejnego remontu, a ponadto zwolniły się dwa mieszkania na piętrze, gdyż mieszkająca w szkole nauczycielka wyprowadziła się do Domu Nauczyciela- budynku zakupionego przez Inspektorat Oświaty w Suszu z przeznaczeniem na mieszkania dla nauczycieli. Wtedy też przejęty został majątek z punktu filialnego w Krzywcu i pod kierownictwem Stanisława Wiatraka rozpoczęła pracę szkoła ośmioklasowa. W 1982/83 zwiększyła się liczba dzieci o dojeżdżające z Jakubowa Kisielickiego. W szkole uczyło 11 nauczycieli.
W 1988 roku nastąpiła zmiana dyrektora. Stanisława Wiatraka zastąpiła Halina Kiersz.
W 1993 roku w szkole zostaje wprowadzony język angielski (jeszcze jako nadobowiązkowy), a w 1997/98 z nauczania zupełnie został wycofany język rosyjski. Język angielski pozostał jedynym językiem obcym nauczanym w szkole. W 1997 r. w budynku szkolnym powstała łazienka z kabiną prysznicową i toaletami, a w piwnicy - szatnia dla młodszych i starszych dzieci. Przeprowadzono również cyklinowanie i lakierowanie podłóg.
Istotne zmiany nastąpiły w roku 1998/99, kiedy to weszła w życie reforma oświaty. Szkoła straciła status ośmioklasowej, stała się sześcioklasową.
W 1999 roku dyrektorem placówki została pani Grażyna Taborek. Nastąpiła faza remontów, których celem była poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy oraz budowanie bazy dydaktycznej szkoły.
1999/2000
Powstała „zielona sala gimnastyczna” – miejsce do gier i zabaw ruchowych.
2000/2001
Na piętrze, w wyniku połączenia sąsiednich pomieszczeń i adaptacji strychu, utworzone zostały dwie dodatkowe klasy lekcyjne, a po mieszkaniu prywatnym – pierwsza pracownia komputerowa.
Boczne korytarze wyłożono terakotą, przeprowadzono remont piwnic, tworząc jadalnię z zapleczem kuchennym, szatnie dla uczniów i salkę do gry w tenisa stołowego.
2002/2003
Zaadoptowane zostało pomieszczenie z przeznaczeniem na zaplecze na pomoce naukowe dla klas nauczania zintegrowanego. W jednej z klas na piętrze przeprowadzono remont.
Generalny remont przeszedł również pokój nauczycielski i pomieszczenie socjalne.
Do nauczania zintegrowanego zakupione zostały meble.
W otoczeniu szkoły wycięte zostały drzewa, wyrównano teren oraz utworzony został „parking” dla rowerów.
2003/2004
Umeblowano salkę internetową, stołówkę i kuchnię oraz szatnie dla uczniów, zamontowano alarm w budynku szkoły. Zakupiono nowy sprzęt komputerowy, połączono go w sieć. Wtedy też rozpoczął się remont górnych korytarzy. Utwardzono podjazd przy budynku szkoły.
2004/2005
Wymieniono na nowe schody prowadzące na piętro. Zmodernizowana została również pracownia komputerowa na piętrze i powstała pracownia multimedialna. W jednym z pomieszczeń, po jego wcześniejszej adaptacji i umeblowaniu, utworzone zostało Małe Muzeum Osadnictwa. W budynku szkolnym wymieniona została stolarka okienna, zakończono remont górnych korytarzy. Zakupiono sprzęt sportowy, wykonano nowe biurka do sali komputerowej.
Wzbogacono księgozbiór biblioteki o słowniki i encyklopedie. Zakupiono urządzenia peryferyjne i audiowizualne.
Przed szkołą utworzony został parking dla samochodów.
Nowe oblicze zyskała także oranżeria: została zadaszona, oszklona, wyłożona terakotą.
2005/2006
Przeprowadzono remont korytarza na parterze. Wykonano i umeblowano sklepik uczniowski, który działa do dziś. Ponadto zaadaptowano kolejne pomieszczenia w piwnicy i przeznaczono je na szatnie dla uczniów. Wymieniono na nowe wszystkie drzwi na parterze, zaadoptowano pomieszczenia na sprzęt sportowy. Ze względu na to, że rozpoczęto budowę hali sportowej, z salki sportowej, po jej wcześniejszym remoncie, utworzono gabinet polonistyczno – historyczny, a w jego miejscu powstała druga pracownia komputerowa.
Umeblowano bibliotekę szkolną i czytelnię.
Teren szkoły został oświetlony.
Na piętrze, w wyniku i adaptacji części korytarza, utworzona została dodatkowa klasa lekcyjna. Ponadto wycyklinowano podłogi w dwóch pomieszczeniach.
2006/2007
Oddana została do użytku hala sportowa, a szkoła hucznie obchodziła pięćdziesięciolecie istnienia. W tym roku otrzymała imię Ziemi Suskiej oraz prawo posiadania sztandaru. Zadecydowano również o wprowadzeniu mundurków.
Dokonano generalnego remontu sekretariatu, pokoju nauczycielskiego, biblioteki oraz sali lekcyjnej dla kształcenia zintegrowanego.
Wyremontowano i umeblowano pomieszczenie z przeznaczeniem na gabinet dyrektora.
Ogrodzono teren szkoły oraz położono polbruk.
Wybudowano nowy dwukanałowy komin.
Wydatnie wzbogacono księgozbiór biblioteki szkolnej, ponadto zakupione zostały meble i zabawki do klasy przedszkolnej, wyremontowano jedno z bocznych wejść do szkoły.
2007/2008
Zaadoptowano, umeblowano i wyposażono w pomoce dydaktyczne, w szczególności w profesjonalny program multimedialny pomieszczenie z przeznaczeniem na gabinet logopedy.
Wybudowano nowy ganek stanowiący boczne wejście od strony kotłowni.
Odwodniono tylną część budynku, zamontowano dwa wewnętrzne hydranty i drzwi przeciwpożarowe oddzielające kotłownię od jadalni, zainstalowano zewnętrzny przeciwpożarowy wyłącznik prądu elektrycznego i uzupełniono ubytki w dolnej części elewacji oraz podjeździe.
Zakupiono meble do pokoju nauczycielskiego, meble do oddziału przedszkolnego, stoły i krzesła do klas IV – VI, profesjonalne nagłośnienie do sali gimnastycznej, sprzęt sportowy, sprzęt AGD do kuchni.
W hali sportowej utworzony został „Raj dla dzieci” – miejsce do zabaw ruchowych
w basenach kulkowych, na zjeżdżalniach, w tunelach itp. W tym roku powstała również grupa czirliderek.
Biblioteka wzbogaciła się o kolejne pozycje książkowe, a szkoła o kamerę cyfrową, plazmowe telewizory, odtwarzacze DVD i stroje dla czirliderek.
2008/2009
Wymienione zostało ogrodzenie wraz z bramą wjazdową. Cały budynek otrzymał nową elewację. Wymieniono rynny i dach na oranżerii.
Dokonano generalnego remontu oddziału przedszkolnego.
2009/2010
W szkole utworzony został Klub Przedszkolaka. Nowe oblicze zyskały łazienki dziewcząt i personelu oraz podjazd. Dokonano generalnego remontu dachu z wymianą dachówki łącznie. Wykonano maszt. Przygotowano także teren pod zasiew trawy, posadzono krzewy ozdobne.
20010/2011
Przeprowadzony został generalny remont toalet dla chłopców.
Na terenie szkoły utworzone zostało boisko do piłki plażowej, miejsce do skoku w dal i wzwyż, pchnięcia kulą itp.
Dla najmłodszych z Klubu Przedszkolaka zakupione zostały piaskownice, zjeżdżalnie i zabawki, a wyposażenie „Raju dla dzieci” wzbogaciło się o kolejny sprzęt.
Zakupiono także pomoce dydaktyczne dla uczniów klas 0- VI.
Ponadto teren wokół szkoły został zakrzewiony.
2011/2012
Zakupiono nowe meble do jadalni i sekretariatu.
Przeprowadzono generalny remont korytarzy na parterze i piętrze.
2012/2013
Utworzono pracownię multimedialną.
Trwa renowacja drzwi wejściowych do szkoły.
Dziś szkoła wygląda naprawdę pięknie i jest miejscem przyjaznym uczniom.